Luwr to jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie. Od 2017 roku pod tą samą nazwą nowoczesne muzeum znajduje się również w Abu Dhabi.
Samo muzeum to nie tylko zbiór sztuki. Sam budynek jest niezwykle ciekawy i godny zobaczenia. Zasługuje on bowiem na miano arcydzieła architektury sztuki współczesnej.
Historia Luwru w Abu Dhabi
Powstałe na wyspie Saadiyat muzeum sztuki Luwr to efekt współpracy ZEA z Francją, zapoczątkowaną w czerwcu 2005 roku. Umowa, która została podpisana w marcu 2007 roku, pozwala używać tej nazwy w Abu Dhabi do 2037 roku. Współpraca obu państw ma na celu połączenie postępu kulturowego i otwartości ZEA z wielowiekowym doświadczeniem francuskim w świecie sztuki. Projekt został opisany przez Luwr w Paryżu jako „największy projekt francuski za granicą”.
Zgodnie z międzynarodową umową, Luwr Abu Dhabi stosuje rygorystyczny, międzynarodowy protokół dotyczący dzieł sztuki wprowadzanych do kolekcji. Protokół ten zgodny jest ściśle z konwencją UNESCO z 1970 roku i tyczy się wszystkich głównych muzeów na świecie.

Władze muzeum Luwr w Paryżu i władze Abu Dhabi wspólnie wybierają prace do wypożyczenia przez Luwr Abu Dhabi. Przedsięwzięcie to koordynuje 17 najbardziej renomowanych francuskich instytucji kulturalnych. Dzieła wypożyczane są nie tylko z Luwru, ale także i innych francuskich muzeów jak Muzeum Orsay czy Centrum Pompidou.
Budynek muzeum
Muzeum Luwr w Abu Dhabi jest największym muzeum na Półwyspie Arabskim. Jego powierzchnia to 24 000 m2, z czego galeria to około 8 000 m2. Jego architektem jest Jeana Nouvela, zdobywca m.in. nagrody Pritzkera (amerykańskiej nagrody architektonicznej przyznawanej corocznie architektom, którzy mieli znaczący wkład w rozwój środowiska człowieka), znany m.in. z projektu budynku Instytutu Świata Arabskiego w Paryżu.
Zaprojektowany przez niego budynek, składający się z jednej, olbrzymiej konstrukcji kopułowej, pozornie ma „pływać”, choć faktycznie znajduje się na wyspie. Kopuła z zewnątrz przypomina pajęczynę, przez której otwory do wnętrza wpadają promienie słoneczne. Według autora, mają być to liście palmy daktylowej w oazie. Trzeba przyznać, że robią one niesamowite wrażanie kiedy stoi się w środku budynku pod kopułą.
Inżynierami tej konstrukcji jest firma Buro Happold. Składa się ona z 7850 aluminiowych gwiazd o różnych rozmiarach, ułożonych mozaikowo na ośmiu warstwach. Tworzą w ten sposób perforowaną konstrukcję dachu o szerokości 180 metrów, która przepuszcza światło. W środku znajdują się baseny, mające na celu stworzenie iluzji „muzeum w morzu”.
Pod kopułą znajduje się 55 budynków. Stylizowane są na tradycyjny styl domów emirackich, z czego 23 to galerie sztuki, których pomieszczenia w większości są ze sobą połączone. Położone są chronologiczne, od prehistorii do współczesności, ale oddzielone geograficznie. Stąd odwiedzając Luwr w Abu Dhabi dość płynnie się go zwiedza, gdyż jest jeden kierunek zwiedzania, a będąc już samą kopułą pracownicy udzielają informacji gdzie znajduje się wejście do kolejnej części.

Stała kolekcja obejmuje około 700 dzieł sztuki, dlatego z łatwością wszystkie można obejrzeć w trakcie wizyty jednego dnia. 300 eksponatów to wypożyczenia z paryskich muzeów, z czego z samego Luwru wypożyczanych jest rocznie około stu.
Dzieci także nie będą się nudzić, gdyż jedna z część jest dedykowana specjalnie dla nich. Jest ona interaktywno-multimedialna, dlatego warto wygospodarować sobie podczas wycieczki z dziećmi trochę więcej czasu, by mogły się w niej „wyszaleć”, a jest naprawdę edukacyjno-kosmiczna.
Gastronomia
Na terenie muzeum znajdują się także dwie ekskluzywne restauracje i punkty z drobną gastronomią. Dzięki temu można delektować się architekturą budynku i jego otoczeniem odpoczywając na moment od spaceru pośród dzieł sztuki. Widok na sklepienie i wodę daje niezwykłe ukojenie. Wielu turystów wykorzystuje tą niesamowitą konstrukcję do robienia sobie pamiątkowych zdjęć.
Coś nietypowego
Luwr Abu Dhabi ma w swojej ofercie także zwiedzanie muzeum z pozycji wody – dokładnie kajakiem. Co ciekawe, może odbywać się za dnia, ale także i w nocy. Nie trzeba być wytrawnym kajakarzem, można nie mieć nawet żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, gdyż przed rozpoczęciem każdy uczestnik przechodzi krótkie szkolenie pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Wszyscy dla bezpieczeństwa mają na sobie kamizelki ratunkowe. Zaopatrzeni w wiosła i butelkę wody (którą w trakcie można uzupełniać w wyznaczonych do tego punktach), podążają za przewodnikiem. Ten w trakcie opowiada o wspaniałej architekturze muzeum.
Cennik
Bilet | Cena |
Normalny | 63 AED |
Bezpłatny Młodzież do 18 roku życia Niepełnosprawni łącznie z jedną osobą towarzyszącą | 0 AED |
Godziny otwarcia
Wystawy:
Dzień tygodnia | Godzina |
Wtorek – czwartek | 10:00 – 18:30 |
Piątek – niedziela | 10:00 – 20:30 |
Kawiarnia od wtorku do czwartku czynna od 10:00 do 20:00.
Od piątku do niedzieli od 10:00 do 22:00.
Luwr nieczynny jest poniedziałki.
Nasz film z Luwru w Abu Dhabi