Jeżeli fascynuje was podwodny świat, to koniecznie musicie się wybrać do National Aquarium Abu Dhabi. Otwarte zostało całkiem niedawno, gdyż w listopadzie 2021 roku i jest to największe oceanarium na Bliskim Wschodzie.
Jego powierzchnia to aż 9 000 metrów kwadratowych. Może poszczycić się także najdłuższym na Bliskim Wschodzie tunelem wokół którego rozciąga się wielkie akwarium zamieszkałe przez około 22 000 stworzeń. Spotkać w nim można także nurków, a podczas naszej ostatniej wizyty kręcono w nim film. Łącznie National Aquarium Abu Dhabi zamieszkuje ponad 46 000 stworzeń.
National Aquarium – zwiedzanie
Przestrzeń podzielona jest na dziesięć części, które zwiedza się po kolei. Obowiązuje jeden kierunek zwiedzania. Są to m.in. różne zbiorniki wodne, interaktywne stanowiska edukacyjne, siedliska występujące w lasach deszczowych czy rafa koralowa. Można się np. dowiedzieć jak powstaje z piasku wyspa na Pacyfiku, poczuć się jak nurek w łodzi podwodnej wkładając głowę w wielki słój, czy zobaczyć niezwykłe akwarium jakim są auta całe w środku zalane wodą z pływającymi w nim rybkami.
Zaskakujących zakamarków jest dużo więcej, więc aby nie psuć Wam zabawy nie będziemy ich zdradzać. Nie brakuje też historii Emiratów związanej z rybołówstwem i poławiaczami pereł.
Oprócz typowo morskich stworzeń, jak np. rekiny i płaszczki których jest tu ponad 200, w National Aquarium podziwiać można także ptaki (wolno latające nad stworzonym obszarem lasów deszczowych – jednak nie nadlatujących nad głowy turystów), węże (w tym największego na świecie superwąż – pyton siatkowy, 14-sto letni, który waży 115 kg. Są również kapibary (są największymi gryzoniami na świecie, mogącymi ważyć do 65 kg, od których nie mogliśmy odejść, gdyż ich zgrabność poruszania się w wodzie nas niezmiernie urzekła).
To jednak nie wszystko, gdyż National Aquarium Abu Dhabi to także stacja naukowo-badawcza, która zajmuje się ratowaniem stworzeń morskich, głównie ukierunkowana na rehabilitację żółwi morskich, które zostały znalezione chore lub w bardzo złym stanie.
Jest to ostatnia część zwiedzania, która odbywa się z przewodnikiem. Oprowadza on turystów po Aquarium od tzw. „kuchni”, tłumacząc po kolei czym każda sekcja się zajmuje. Można wtedy także zobaczyć większość urządzeń stymulujących pracą całego Aquarium. Dodatkowo płatną atrakcją dla zwiedzających jest przepłynięcie się łodzią po zbiorniku z rekinami. W cenie jest z kolei przejście po szklanym mostku przewieszonym nad tym zbiornikiem.
Przewodnik dużo opowiada o ochronie przyrody i o negatywnych skutkach działalności człowieka, którą namacalnie widać na przykładzie żółwi tu rehabilitowanych.
Można zobaczyć jak śmieci przywierają do ich skorupy, jaką skamielinę tworzą i doprowadzają do deformacji. Trafiają tu też żółwie z plastikowymi siatkami, czy sieciami w przełyku, które po odpowiednich zabiegach i leczeniu ponownie wracają do swojego środowiska naturalnego.
Akwaria w tej części pełne są różnych ryb, o których opowiada przewodnik (dłużej lub krócej w zależności od zainteresowania słuchaczy). Na nas duże wrażenie zrobiło m.in. akwarium z rekinami, które dopiero co się urodziły, gdyż miała zaledwie po kilka centymetrów długości.
Oprowadzanie to odbywa się w języku angielskim.
Na końcu jest sklepik z pamiątkami, a dla chcących odpocząć na moment w trakcie zwiedzania National Aquarium, w środku jest niewielka kawiarenka.
Ceny
Brak biletów ulgowych. Dzieci do 3 lat włącznie wchodzą bezpłatnie.
Godziny otwarcia
Od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00 – 22:00.