Pałac Prezydencki Qasr Al Watan, w dosłownym tłumaczeniu Pałac Narodu to podobnie jak Wielki Meczet absolutny must see w Abu Dhabi. Robi tak niesamowite wrażenie, że mocno nas zdziwiła słaba reprezentacja turystów z Polski na miejscu. Według ostatnich danych Qasr Al Watan jest jednym z 10 na świecie najczęściej odwiedzanych pałaców. Co roku odwiedza go aż 3 miliony turystów!

Qasr Al Watan – historia

Jego budowę ukończono w 2017 roku, a zwiedzać go można raptem od 2019 roku. Wizytę trzeba zaplanować wcześniej, tzn. kupić z wyprzedzeniem bilety online, bo w przeciwnym razie może być problem z dostosowaniem dnia z naszą wizytą w Abu Dhabi. Harmonogram zwiedzania uzależniony jest m.in. od rezydujących tu dostojników, konferencji, spotkań, dlatego warto zacząć od rezerwacji tego miejsca przed wyjazdem. W czasie naszego wyjazdu również przez cały dzień miało miejsce wydarzanie w pałacu, a zwiedzanie można było zacząć dopiero w godzinach wieczornych.

Dress code

Ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj inny kulturowo niż nasz, trzeba pamiętać, że wejść do środka można tylko w stosownym stroju. Nie musi to być kupiona z tej okazji abaya (to jeżeli chodzi o strój kobiecy), ale kolana i ramiona muszą być zasłonięte. To samo tyczy się mężczyzn – w żadnym wypadku nie można wejść do pałacu w krótkich spodenkach. Jeżeli jednak któryś z turystów przez niewiedzę, czy po prostu zapomni i przyjedzie w nieodpowiednim stroju, wypożyczane są im na miejscu chusty zakrywające odsłonięte części ciała. W depozycie za użyczenie zostawia się paszport, który po zwrocie chust dostaje się z powrotem.

Qasr Al Watan to ponad milion metrów kwadratowych misternie położonej kamieniarki, o kubaturze aż 22 tysięcy metrów sześciennych. Budowany w latach 2010-2017 olśniewa swoją klasą i nowoczesnością. Znajdują się w nim biura prezydenta, wiceprezydenta i księcia koronnego Abu Dhabi, gdyż jest on ich oficjalną siedzibą. Jest to także miejscem dyplomatycznych spotkań z przywódcami innych państw, stąd okazałe gabinety, sale konferencyjne, bankietowa, biblioteka. Odbywają się tu także posiedzenia Rady Ministrów i Federalnej Rady Najwyższej ZEA.

Zwiedzanie

Większość pomieszczeń udostępniona jest oczom turystów. Po wcześniejszym przejściu kontroli bezpieczeństwa, pod sam pałac zawozi grupy specjalny autokar i tak samo jak w Wielkim Meczecie, czy parkach rozrywki, nie można ze sobą wnosić jedzenia i przedmiotów niebezpiecznych.

Qasr Al Watan

Podróż trwa kilka minut, przejeżdżając pomiędzy pałacowymi ogrodami. Nawet po wyjściu z autokaru nie można po nich spacerować. Przewodnik wita gości kilkoma słowami wstępu, po czym wskazuje drogę do pałacu, który podczas standardowego biletu zwiedza się samemu.

Stojąc na placu przed pałacem, którego z obu stron zamyka kolumnada, zachwyca on wysokim połyskiem i szlachetnością materiałów z jakich został zbudowany. Jego twórcy inspirowali się geometrycznymi kształtami kalejdoskopowymi, które tworzą na zewnątrz i wewnątrz pałacu niezwykłe wzory.

Po wejściu do środka zachwyca architektura ogromnego holu – Wielkiej Sali, który na szczycie zwieńcza jedna z największych na świecie kopuł. Wznosi się na wysokość 60 metrów nad ziemią i ma aż 37 metrów średnicy. Jest ona największą z ponad 70-kopułowego pałacu.

Ozdobne łuki i mozaiki w pierwszej chwili przyprawiają o zawrót głowy. Całość tworzą trzy kolory: niebieski – reprezentujący wody Zatoki Perskiej, biały – oznaczający czystość i żółty – symbolizujący kolor pustynnych piasków. Wszystko w złotej oprawie pokazuje bogactwo kraju.

Qasr al Watan

Dodatkowo w czterech narożnikach Wielkiej Sali (Great Hall), ustawione zostały wysokie na 6 metrów lustrzane instalacje, przez które przyglądać się można elementom architektonicznym pałacu. (W ich okolicach znajdziemy także toalety).

Wielka Sala to centralny punkt, trzon całego pałacu. Od niej odchodzą skrzydła i pomieszczenia udostępnione do zwiedzania dla turystów. Nie da się także nie zauważyć stojącej w przestrzeni ogromnej, złotej instalacji artystycznej „Power of Words” ( „Potęga słów”) autorstwa Mattara Bin Laheja. Ta piękna ażurowa złota bryła w swoim wnętrzu zawiera słowa pisane w języku arabskim, przypisane zmarłemu ojcu założycielowi szejkowi Zayedowi Bin Sultanowi Al Nahyanowi, a brzmią one tak:

Bogactwo to nie pieniądze ani ropa, bogactwo leży w ludziach i jest bezwartościowe, jeśli nie jest poświęcone służeniu ludzi.

Co ciekawe pokryta została ona prawdziwym złotem, ale w jakiej ilości, to póki co wie tylko wąskie grono. Rzeźba jest hitem, jeżeli chodzi o robienie sobie w niej pamiątkowych zdjęć.

Qasr al Watan - Pałac Prezydencki

Główne sale to

Sala bankietowa (The Presidental Banquet)

Patrząc na nią bez problemu można sobie wyobrazić, jak szykowne muszą być przyjęcia w niej urządzane. Specjalnie dla pałacu zostało wykonanych aż 149 tysięcy sztuk srebra, a zastawa to kryształ i porcelana najwyższej jakości.

Ciekawostką jest to, że stoły są tak zastawione, by żaden z gości nie siedział plecami do gospodarza, czyli połowa to czysta, nieużywana zastawa.

Sala Majlis

To miejsce spotkań i narad, które może pomieścić nawet 300 osób. Ozdobą są tu także złote wykończenia podkreślone światłem licznych złoconych żyrandoli.

Biblioteka prezydencka (Qasr Al Watan Library)

Na wysokich regałach podziwiać można około 50 000 książek literatury arabskiej z różnych epok, ale nie tylko one robią wrażanie, bo sama sala jest niezwykła. Co ciekawe zaprojektowana została przez samego nieżyjącego już szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana.

Sala Ducha Współpracy (Spirit of Collaboration)

To tu podejmowane są najważniejsze decyzje decydujące przyszłości regionu. Federalna Rada Najwyższa, Liga Arabska i Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej spotykają się w niej aby wyznaczać kolejne kierunki działania.

Jej centralnym punktem jest okrągły stół, który otaczają rzędy foteli, także ustawionych w okrąg. Nad nim wisi olbrzymi, niesamowity, składający się z 350 000 kawałków kryształu żyrandol, z których każdy ręcznie był mocowany.

Prezenty prezydenckie (Presidental Gifts)

Część sal zaadoptowana została na sale muzealne, w których podziwiać można np. podarunki, jakie ZEA otrzymały od przywódców innych państw z całego świata. Pośród nich znaleźliśmy także podarunek od prezydenta Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego – szablę z godłem Polski.

Na wystawi można zobaczyć także zbroje samurajskie, maski sokołów z kapturem z Niemiec, tradycyjny karabin z Kuwejtu, wazon z epoki fenickiej, złote wieńce, medale i wiele wiele innych cennych eksponatów.

Wśród rękopisów szczególnym eksponatem jest Święty Koran owinięty w czarną okładkę ze złotym haftem, który jest darem Królestwa Arabii Saudyjskiej.

W infrastrukturze pałacu jest także wiele elementów nowoczesnych, zręcznie wkomponowanych do stylu tego pałacu, takich jak szklane windy czy złote, ruchome schody. Na końcu zwiedzania oczywiście sklep z pamiątkami i bistro.

Ponadto w czwartkowe, piątkowe i sobotnie wieczory odbywa się na pałacu pokaz światła i dźwięku. „Spektakl” składa się z trzech aktów, zabierających widzów w podróż w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ciekawostki

W pałacu gościł także papież Franciszek, zaproszony tu przez następcę tronu księcia Machomeda bin Zayeda Al Nahyana, w ramach obchodu Roku Tolerancji dla różnych Kultur i Religii.

Ceny

Koszt biletu dla osoby dorosłej to 65 AED

Młodzież 4 – 17 lat to 30 AED

Seniorzy powyżej 65 lat mają 60% rabatu.

Nasz film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz